Відвідувачі
30
Статті
1203
Перегляди статей
438683

Правопис слів

УРОК 41. ПРАВОПИС СЛІВ ІЗ ПРЕФІКСАМИ пре-,при-

Мета: формувати в учнів уміння писати префікси й прийменники; ознайомити з правилами вимовляння і право­пису, переносу слів із префіксами пре-, при-; збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову, вміння аналізувати; виховувати любов до рідного слова.

Обладнання: ребус, індивідуальні картки.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна. Судовою.

 

Хід уроку

  1. ВСТУПНА ЧАСТИНА

Організація класу

Ось і все — дзвенить дзвінок!

В гості йде до нас урок.

Стали, дітки, підтягнулись.

Одне одному всміхнулись.

На урок старання не забудьте взяти, Сіли всі рівненько, починаєм працювати!

  1. ОСНОВНА ЧАСТИНА
  2. Актуалізація опорних знань
  3. 1)Перевірка домашнього завдання.
(Премудрий.)

Пре му дрри ий премудрий

2) Каліграфічна хвилинка.

— Розгадайте ребус.

 

• Завдання за вибором.

Розібрати слово «премудрий» забудовою.

Скласти речення зі словом «премудрий».

  1. Мотивація навчальної діяльності

Гза «Найрозумніший». Змагання в парах

— Скільки букв у слові «премудрий»?

— Назвіть букви в слові «премудрий».

— Назвіть звуки в слові «премудрий».

— Скільки голосних звуків у слові «премудрий»?

— Скільки складів у слові «премудрий»?

— Назвіть наголошений звук у слові «премудрий».

— Скільки приголосних звуків у слові «премудрий»?

— Назвіть приголосні звуки в слові «премудрий».

— Назвіть тверді приголосні звуки в слові «премудрий».

— Назвіть м’які приголосні звуки в слові «премудрий».

— Назвіть закінчення в слові «премудрий».

— Назвіть основу в слові «премудрий».

— Назвіть корінь у слові «премудрий».

— Назвіть префікс у слові «премудрий».

  1. Повідомлення теми та мети уроку

— Протягом уроку ми будемо працювати над темою «Правопис слів із префіксами пре-, при-».

  1. Вивчення нового матеріалу

1) Виконання вправи «Я — дослідник. Я — дослідниця» (с. 58). Мовне дослідження.

        Дослідіть, як розрізняти слова із префіксами пре-, при-.

        Складіть «Кластер» за дослідженням.

— Зробіть висновок про правопис префіксів пре-, при-.

Зверніть увагу на префікси пре- і при- в усіх словах!

  1. 2)Виконання вправи 16.

        Прочитайте слова.

Хороший, тихо, добре, спокійний, сильно, мудрий, високий.

        Від поданих слів утворіть і запишіть нові слова за допомогою префікса пре-.

Самоперевірка

Прехороший, претихий, предобре, преспокійний, пресильний, премудрий, превисокий.

        З одним із утворених слів складіть і запишіть речення.

Використання технології«Сторітелінг»

       Уявіть, що ви журналіст і вам потрібно розповісти про пресильну людину, яка досягла ре­кордних успіхів.

  1. 3)Фізкультхвилинка.

Ми — берізки і клейці.

В нас тоненькі стовбурці. (Підводяться.)

Ми в стрункі стаєм рядки,

Виправляєм гілочки. (Рухи руками вперед, у сторони.)

Ледь зіп’ялись з корінців, (Потягування.)

Дістаємо промінців.

Ми стискаєм їх вогонь (Вправи для кистей рук.)

В зелені своїх долонь.

Хилять свіжі вітерці (Нахили тулуба.)

Ліворуч — праворуч стовбурці.

Ще й верхівки кожен ряд (Вправи для шиї.)

Нахили вперед — назад.

  1. 4)Виконання вправи 17.

        Прочитайте слова.

Бігти, робити, летіти, сісти, солити, в’язати, морозити.

        Від поданих слів утворіть і запишіть нові слова за допомогою префікса при-.


Самоперевірка

Прибігти, приробити, прилетіти, присісти, присолити, прив’язати, приморозити.

— Запишіть утворені слова. Позначте в них префікси.

  1. 5)Виконання вправи 18.

— Приєднайте частини прислів’їв і запишіть. Поясніть, як ви їх розумієте.

Самоперевірка

Мати і дитя прекрасні, мов на небі зорі ясні.

До чужого рота не приставиш ворота.

Сусід такий добрий, хоч до рани прикладай.

— Обґрунтуйте правопис префіксів.

  1. 6)Виконання вправи 19. Робота в парах.

— Запишіть слова, вставляючи букви на місці пропусків. Свій вибір обґрунтуйте.

Взаємоперевірка

Пречудовий, припливти, прибережний, преспокійно, преболючий, притиснути, прибудувати, прикрити, прив’язати, пресолодкий, превисокий.

Гра «Хто більше?»


Пре- При-
   
   
  1. 7)Виконання вправи 20. Робота в парах.

— Уявіть себе в ролі редакторів (редакторок). Знайдіть помилки в записі окремих слів. Запишіть усі слова правильно.

Взаємоперевірка

Прилетіли, превеликий, приголубити, прегіркий, прекрасний, приклеїти, присоромити.

  1. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності
  2. 1)Самостійна робота. Вправа «Броунівськийрух».

На кольорових картках записано диференційовані завдання. Учні їх виконують, після чого об’єднуються за кольором і спільно перевіряють правильність виконання.

Картка червоного кольору

Записати слова, дописуючи замість пропусків потрібні префікси.

...сипати, ...швидкий, ...буття, ...просити, ...котився, ...перчив, ...спокійний. Підказка! Викорис­товувати префікси n/ш-та пре-.

Картка жовтого кольору

Дібрати по 5 слів до поданих префіксів.

При-

Пре-

Картка зеленого кольору

Виписати з вірша слова, що мають префікси. Вставити, де потрібно, букву -е- чи -и-.


ВИКРУТИВСЯ

Учитель у класі питає Миколу: — Чому ти два дні не пр..ходив у школу? — Та я позавчора ішов через річку, крізь лід провалився в холодну водичку. Весь день після того лежав і хворів,

а мама аж двох пр. .вела лікарів...

— Так тож позавчора...

А де був учора?

— А вчора якраз біля вашого двору, до школи йдучи, я із лікарем стрівся. Ну, думаю, вчитель наш теж провалився.

Грицько Бойко


  1. 2)Гра «Префікс».

      Утворіть слова за допомогою префікса пре-.

 
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Наприклад*, премудрий, прекрасний, пресолодкий. — Утворіть слова за допомогою префікса при-.

 
   

 


Наприклад', приказувати, приїжджати, прикусити, примчати, приїхав.

  1. 3)Робота в групах.

Прикислий, приземний, приякісний, предорожній, премилий, прежаркий, притвердий.

І група. Виписати слова, у яких припущено помилку. Довести правильність свого вибору.

II група. Скласти речення зі словами, написаними правильно.

III група. Розібрати три слова за будовою.

IV група. Придумати і записати слова з префіксами пре-, при-.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ

  1. Вправа «Мікрофон»

— Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

— Яке завдання вам сподобалося?

— Чи справдилися ваші очікування від уроку?

  1. Домашнє завдання

Вправа 20 (с. 59).

ДЛЯ ВЛАСНИХ НОТАТОК

 

1Z